18 березня 2020 року набрав чинності Закон України 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
___
ILTI розбиралася, яким чином він стосується креативних індустрій? Ми зібрали найбільш розповсюджені питання.
___
1. Зазначеним законом встановлено так звані «податкові канікули» для певної категорії платників по сплаті ЄСВ ЗА СЕБЕ з 1 березня по 30 квітня 2020 р. Закон № 533 дає право не сплачувати ЗА СЕБЕ мінімальний ЄСВ у разі неотримання доходу за вказаний період. При цьому, такі періоди включаються до страхового стажу (вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску (ЄСВ), визначеного законодавством для кожного з таких періодів). Такі пільги встановлені зокрема, для:
а) фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування;
б) осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку діяльність.
___
2. Крім того, якщо в період з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року, підприємцем допущено несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ, неповну або несвоєчасну його сплату одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) або несвоєчасне подання звітності, до підприємця не застосовуються штрафні санкції. У вказаний період також не нараховується пеня, а нарахована пеня підлягає списанню.
___
3. Для тих, хто має найманих працівників, окремої оплачуваної на час карантину не надається, але працівник може піти в неоплачувану відпустку на час карантину за власним бажанням. При цьому така відпустка не зараховується у 15 календарних днів некарантинної відпустки. Якщо підпрємство тимчасово припиняє свою діяльність за власною ініціативою, то це вже не відпустка, а простій із збереженням виплати 2/3 зарабітньої плати.
___
4. Креативники та креативні агенції часто відправляють своїх найманих робітників на віддалену роботу на дому. Пам’ятаємо, що роботодавець може відправити робітника на дистанційну роботу внутрішнім наказом.
___
5. Що стосується зобов’язань по виплаті орендної плати за найм нерухомого майна, то ваші зобов’язання не припиняються. Закон № 530-IX дійсно відносить карантин до форс-мажорних обставин, але форс-мажор не звільняє вас від виконання основного зобов’язання (виплати орендних платежів), а лише трохи пом’якшує ваш «фінансовий тягар» та звільняє від відповідальності за невиконання зобов’язання зі сплати орендних платежів, тобто сплати штрафу, пені, якщо це визначено у договорі. Автоматичного звільнення від цивільно-правової відповідальності не відбувається. Крім документу від ТПП необхідно встановити прямий характер впливу карантину на конкретне зобов’язання.