ALMD5, кризис импрессионизма и падение Лондона
ALMD5, кризис импрессионизма и падение Лондона
27 февраля
Статьи

Мистецтво як показник добробуту 
Дослідження Art & Finance Report 2019, Deloitte показує, що 67% опитаних менеджерів приватного капіталу розглядає предмети мистецтва як невід'ємну частину їхнього добробуту. Серед колекціонерів так схильні вважати рекордні 84%. Німецький колекціонер, засновник платформи Independent Collectors Христіан - Каспар Шварм, стверджує, що сьогодні шанс побачити мистецтво став майже видом соціальної відповідальності. Поціновувачі мистецтва частіше прагнуть урізноманітнити свої колекції. Саме це було серйозним аргументом на користь нової покупки для 52% колекціонерів, опитаних 2019 року, що на 15% більше порівняно з 2017.
____

Зростання надійності арт-ринку
У січні 2020 року набрала чинності Європейська директива 2015/849, яку ще називають “п'ятою директивою протидії відмиванню грошей, або AMLD5”. На думку багатьох експертів, підвищення безпекових стандартів для грошових операцій зробило арт-ринок надійнішим. Директива поширюється на осіб, котрі “торгують або діють як посередники у торгівлі творами мистецтва, у тому числі на художні галереї та аукціонні доми, де ціна угоди або серії пов'язаних транзакцій складає від €10.000”. Водночас 85% приватних банків заявили, що саме відмивання грошей завдає ринку мистецтва найбільших репутаційних втрат.
____

Зміна кон'юнктури
У першій половині 2019 року сукупні продажі на аукціонах Christie's, Sotheby's та Phillips склали $5.55 млрд, що на 20,3% менше порівняно з першим півріччям 2018. У цей час найбільше впали продажі робіт модернізму та імпресіонізму, з $2.35 млрд до $1.52 млрд, тобто на 35,2%. Стабільно перше місце за популярністю посідають роботи повоєнної доби та сучасне мистецтво. Їхні продажі у першому півріччі 2019 склали $2.25 млрд. На тлі цього Нью-Йорк утримує першу позицію в світі з 49,8% загальної ціни робіт, які торік пішли з молотка. Водночас у Лондоні продажі мистецтва на аукціонах скоротилися на цілих 24%. Поки між британською столицею та Нью-Йорком точиться боротьба за першість, Гонконг упевнено закріпився на третьому місці з $886 млн продажів на аукцоінах.
____

Мистецтво і технології
Більшість бачить у технологіях головний вплив, якого зазнає арт-ринок, включаючи прозорість і регулювання. Кількість опитаних у 2019 році колекціонерів і митців, які занепокоєні браком транспарентності, розподілилися рівномірно по 75%. Їхня думка також збігається щодо небезпечності цінового маніпулювання і антиконкурентної поведінки. Представники KEA European Affairs очікують, що ЄС запроваджуватиме нові фінансові інструменти в культурницькому і креативному секторах (CCS), де часто зростають боргові зобов'язання. Дослідження показує широкий інтерес до різних моделей інвестування у мистецтво: від долевого володіння і похідних цінних паперів до більш традиційних фондів.
____

Арт-тех стартапи
Техстартапи у сфері мистецтва за останні 8 років залучили близько $600 млн інвестицій. У результаті мистецькі техстартапи першого покоління успішно подолали бар'єр до 200-річної екосистеми образотворчого мистецтва. 80% таких стартапів, заснованих після 2017 року, застосовують технологію блокчейн. При цьому вони доволі розосереджені, тому їм належить поглибити цьогорічну співпрацю, кажуть експерти. Зазвичай акселератори підвищують ймовірність виживання стартапу на 25% за допомогою неформальної освіти, нетворкінгу й тестування прототипів.